Blog
Iustitias vestras iudicabo
Blog Rzecznika Praw Obywatelskich
Blog Rzecznika Praw Obywatelskich Oficjalny Blog Rzecznika Praw Obywatelskich
0 obserwujących 85 notek 155190 odsłon
Blog Rzecznika Praw Obywatelskich, 6 marca 2010 r.

Konkurencja zdrowa - i uczciwa!

Czy wolny rynek powinien być nieograniczony, czy regulowany - i w jakim stopniu? To ciągle otwarte pytanie. Z jednej strony chodzi, jak zawsze, o niezbędną sferę wolności i swobodę konkurencji, z drugiej - o bezpieczeństwo konsumentów Dlatego w pełni świadom, że wchodzę na teren „podminowany” - napisałem w tym tygodniu do Pana Ministra Infrastruktury prośbę o wyjaśnienia, co resort robi w sprawie tzw. okazjonalnego przewozu osób.

Taksówkarz musi zgodnie z prawem przejść szereg testów i badań, które nie obowiązują jednak świadczących usługi „okazjonalnego przewozu osób”. Ci ostatni nie mogą jednak świadczyć owych usług w sposób regularny i nie wolno im upodabniać samochodów do taksówek, np. umieszczać na samochodach numeru telefonu czy tzw. „kogutów”.

Nie będę oryginalny, gdy napiszę, że wszystkie te zasady są nagminnie łamane, a reakcja władz jest znikoma. To zaś oznacza przyzwolenie na nie w pełni uczciwą konkurencję z taksówkami. Żeby chociaż usługi konkurentów były tańsze - tymczasem często jest wręcz przeciwnie. To właśnie z tego powodu taksówkarze protestowali w Warszawie trzy dni temu. Twierdzą, że ich postulaty, sprowadzające się praktycznie do prośby, by prawo było przestrzegane – pozostają bez odzewu, że rząd nie podejmuje rozmów na ten temat. To niepokojące.

Poprosiłem zatem Pana Ministra Cezarego Grabarczyka o informację, czy i jakie działania prowadzi jego resort i podległy mu Główny Inspektor Transportu Drogowego, by sprawić, aby prawo było przestrzegane.

 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Uwaga! Zmieniliśmy sposób komentowania, ale nadal możesz przeczytać stare komentarze do tego wpisu.

Zobacz komentarze
NEWSY - TOP 5

O mnieNie ma praw i wolności bez sprawnie funkcjonujących instytucji państwa prawnego - tak jak nie ma silnego państwa, bez wolnych obywateli.

Nie ma wolnych obywateli bez społeczeństwa obywatelskiego, które promuje cnoty obywatelskie i poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne.

Tego rodzaju państwo jest warunkiem rozwoju jednostki, jest niezbędnym komponentem siły narodu i konkurencyjności kraju na arenie międzynarodowej.


dr Janusz Kochanowski

image


Ostatnie notki

Tagi

Tematy w dziale